płyty trapezowe budowa przemysłowa

- | Czas czytania: 1:73 | Odsłon: 26 | Aktualizacja: 2024-03-22 13:50:37

Płyty trapezowe są materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie przemysłowym. Często można się z nimi spotkać także w elementach małej architektury. Ale zdobywają też coraz większą popularność jako elementy wnętrzarskie. Są to płyty wykonane z polichlorku winylu, czyli PCV. Materiał ten zapewnia im szereg zalet, nie do przebicia przez inne tego typu materiały. Ich główną cechą jest duża przezroczystość, co umożliwia ich wykorzystanie wszędzie tam, gdzie to światło jest potrzebne.

płyty trapezowe budowa przemysłowa

Zastosowanie płyt trapezowych

Płyty trapezowe zwykle montowane są na dachach hal przemysłowych lub sportowych. Dzięki dużej przezierności na poziomie 85 procent, wpuszczają do wnętrz odpowiednią ilość rozproszonego światła. Rozmieszczenie ich w regularnym rozstawie pozwala na dobre oświetlenie całego wnętrza. Jako elementy zadaszenia stosowane są także do przykrycia altan, werand, pergoli czy wiat garażowych. Na takich zadaszeniach zwykle występują samodzielnie. Dobrze jest pamiętać, aby montować płyty trapezowa na dachach o spadku minimum 10 procent. Dzięki temu, są samozmywalne i nie trzeba robić zakładek. Przed przystąpieniem do montażu, warto sprawdzić w jaki sposób najczęściej wieje wiatr i panele trapezowe montować prostopadle do kierunku wiatru. Przezroczyste coraz częściej pojawiają się też we wnętrzach, jak ścianki działowe lub przesłony szkła.

Płyty trapezowe zalety

Płyta trapezowa jest materiałem stosunkowo tanim. Ich cena i długość gwarancji rośnie wraz ze wzrostem grubości płyty. Płyty sprzedawane są w trzech standardowych grubościach: 0,8, 1 i 1,2 cm. Im grubsza płyta, tym odporniejsza na grad o większej średnicy. Podstawową zaletą takiego zadaszenia jest jego ciężar. Przy najcieńszej płycie to tylko niecałe 2 kg na metr kwadratowy. Dzięki tak małemu obciążeniu takie pokrycie może być stosowane na dowolną konstrukcję. Najczęściej łączone jest jednak ze szkieletem drewnianym lub stalowym. Płyta trapezowa jest niezwykle odpornym na warunki atmosferyczne materiałem. Nie ulegają korozji. Zimą są odporne na bardzo niskie temperatury, a przez cały rok na promieniowanie UV. Należy tylko pamiętać, aby odpowiednio je przechowywać przed montażem. Położone jedna na drugiej, bez przykrycia, na pełnym słońcu mogą się deformować. Ich montaż powinien odbywać się w temperaturze powyżej 5 stopni. Kolejną zaletą płyt jest możliwość wyboru ich koloru. Najbardziej popularne są płyty przezroczyste, ale takie płyty mogą być też dymione. Za zabarwienie płyt na dowolny kolor należy dopłacić. Płyty barwione i dymione zwykle mają mniejszą przezroczystość. Kolejną zaletą płyt trapezowych z PCV jest ich uniwersalny format. Płyty sprzedawane są w standardowych wielkościach, dzięki czemu zminimalizowana zostaje konieczność ich obróbki. Jednak ta również jest bardzo prosta i uporają się z nią podstawowe narzędzia budowlane, takie jak: szlifierka lub piła, a do montażu płyt wystarczy wiertarka.

Powyższe zalety sprawiają, że płyty trapezowe stosowane są naprawdę chętnie, a ich użycie jest uniwersalne. Sprawdzają się głównie przy zadaszeniach, ale można także stosować je wewnątrz budynków. Trzeba tylko pamiętać, aby podczas montażu i przed nim, korzystać z wytycznych producenta. To zapewni pokryciu maksymalną trwałość i pełną odporność. W porównaniu z poliwęglanem, który stanowi tworzywo o podobnych właściwościach, płyty trapezowe są tańsze i łatwiejsze w obróbce. Dzięki szerokiej palecie dostępnych możliwych wykończeń i formatów, można bez problemu dopasować płyty do własnych potrzeb.